Opalanie drewnem, tzw. gałęziówką

OPALANIE DREWNEM – GAŁĘZIÓWKĄ

Wobec szalonego wzrostu cen węgla, gazu, pelletów i energii elektrycznej oraz zagrożenia, że może ich zabraknąć, rośnie też zainteresowanie urządzeniami grzewczymi na drewno.

Drewno można kupić taniej w nadleśnictwie. Można się umówić i samemu nazbierać drewna na opał (jest to tzw. gałęziówka). Leśnicy wskazują teren, na którym można pozbierać drewno i ułożyć je w stosy, potem wyceniają opał. Cena za samodzielnie zebrane drewno w lesie wynosi ok. 40 zł za metr sześcienny.

Do rozpalania można używać także odpadów powstających podczas ścinki drzew, tzw. gałęziówki, która jest dostępna w tartakach lub u producentów drewna opałowego.

Gałęziówka to w języku leśników określenie drewna opałowego powstającego z wyrobienia gałęzi odcinanych przez drwali ze ściętych drzew.
W bardziej formalnej nomenklaturze drewno to określa się jako drewno małowymiarowe, czyli takie, którego średnica nie przekracza 7 cm w korze i 5 cm bez kory w grubszym końcu.
Gałęziówka jest surowcem drzewny opałowym o najniższej cenie, szczególnie jeśli jest przygotowane (docięte i ułożone) przez nabywcę.